סיוע למעסיקים באיוש קציני בטיחות  |  הטבה לחברי האיגוד-השתלמות מקצועית בנושא אבטחת מטענים בעלות מופחתת  |  איגוד קציני הבטיחות בתעבורה מברך את השרה מרב מיכאלי ומאחל לה הצלחה בתפקידה החדש כשרת התחבורה  |  הצעה לספקים המעוניינים להציג מוצריהם ו/או שרותיהם בפני ציבור קציני הבטיחות  |  היכנסו גם לדף הפייסבוק של האיגוד  |               
_________
 

  

        
 
אני חייב לומר בסיפוק רב, כי עמדנו במרבית היעדים שהצבנו לעצמנו בשנת 2016
דף הבית >> ארכיוני האתר (המשך) >> ארכיון המשך 18 >> אני חייב לומר בסיפוק רב, כי עמדנו במרבית היעדים שהצבנו לעצמנו בשנת 2016
23-12-16

יו"ר איגוד קציני הבטיחות, שמעון סודאי, בכנס הרבעוני האחרון לשנת 2016 שהתקיים בשפיים

את יום העיון פתח כדרכו בקודש, יו"ר האיגוד, שמעון סודאי.
לאחר דברי תודה  לחברי ההנהלה והמועצה  על עבודתם המבורכת למען חברי האיגוד ודברי תודה לאורחים המכובדים שהגיעו ונותני החסויות בכנס, פנה סודאי לסכם את השנה האזרחית האחרונה והנושאים העיקריים להם ניתן דגש במהלכה.

עמידה ביעדים 
"עוד שנה של עשייה אינטנסיבית ומלאת אתגרים עומדת להסתיים בקרוב" אמר סודאי והוסיף: "אני חייב לומר בסיפוק רב, כי עמדנו במרבית היעדים שהצבנו לעצמנו השנה– כאלה שלא היה פשוט להתמודד עימם, ואני מתכוון בין היתר לכל הפעילות העניפה מול גופי השלטון המרכזיים, הכוללים כידוע  - ביורוקרטיה מסורבלת ועוד מכשולים, עליהם הצלחנו להתגבר ולהגיע בשלום למקום בו אנו נמצאים היום". 

חיזוק מעמדו של קצין הבטיחות 
ועוד בעניין זה, מוסיף סודאי: "בימים אלה אנו עומדים כפסע לפני החלטות גורליות, שיקבעו עבור כולנו מה יהיה מעמדנו המקצועי, מהם הכלים שיימסרו לידינו ובאילו תנאים נבצע את עבודתנו החשובה".
סודאי מדגיש: כי הסלוגן הידוע  "חיזוק מעמדו של קצין הבטיחות", משמש ככותרת ראשית לכל התהליך הארוך והמייגע שאנו עוברים בשנים האחרונות – משמעותו בראש ובראשונה - דאגה למעמדו המקצועי, ולא פחות מכך - למעמדו הסוציאלי של קצין הבטיחות.
"כן חברים" אומר סודאי בלהט ומוסיף: "גם מעמדנו הסוציאלי חשוב.  אנו לא מתביישים לדרוש בקול רם : אל תפגעו במשרותינו .. אל תפגעו בתנאים הסוציאליים שלנו.. ואל תהפכו אותנו לתת עובדי קבלן !"
"אנו בעלי משפחות, חלקנו מפרנסים יחידים .  תנו לנו לעבוד בכבוד, מבלי  שנדאג כל העת לעתידנו. תנו לנו לעסוק בבטיחות, בצורה מכובדת, כעובדים ולא כעבדים".
 
סודאי מודע שלא מעט מקציני הבטיחות, חשים בכל רגע נתון, כאילו -  הקרקע עומדת להישמט תחת רגליהם. חלקם מפוטרים ומשרתם מועברת למשרדים פרטיים, במקרים רבים, ללא שכר הולם וללא תנאים סוציאליים בסיסיים. חלקם מועברים ממשרד למשרד מבלי שיישאלו על כך או יתנו את אישורם, וזאת בניגוד גמור לחוק, חלקם מתבקשים להפר את החוק, או במילותיהם המכובסות של חלק מבעלי המשרדים : "לעגל פינות",
העיקר שאלה ימשיכו לגזור את הקופון השמן באין מפריע.  

שינויים בשטח - מעבר הדרגתי להעסקה ישירה 
למרות המתואר לעיל, סודאי מחכך ידיו בהנאה ומבקש להפנות תשומת לב לתופעה חדשה שצצה לה לאחרונה, תופעה המהווה ניצנים למה שעשוי להתרחש בקרוב. 
"נמסר לי" אומר סודאי "כי ישנם חברים, העובדים כיום באמצעות המשרדים העצמאיים, אשר פונים לבעלי החברות המקבלים מהם את שירותיהם, מיידעים אותם על השינויים הצפויים בחוק ומבקשים כי יקדימו ויעסיקו אותם, כבר עתה, באופן ישיר.  ישנם מי שבקשתם נפלה על אוזן קשבת  ובעל החברה השכיל להבין שזהו רק עניין של זמן..  זמן קצר.עד שיחויב לעשות זאת עפ"י החוק , ופעל במיידי להעברה ישירה.  

תגובות שיקריות של חלק מבעלי המשרדים העצמאיים
עם זאת, מציין סודאי בצער כי ישנם בעלי חברות -  עם הבנה ורצון טוב לא פחות מהאחרים, שלצערנו נופלים למלכודת של חלק מבעלי המשרדים, ומרגע שמנסים לבצע את העברת העובד להעסקה ישירה, נתקלים בתגובות מניפולטיביות ושיקריות של אותם בעלי משרדים הנותנים להם שירות.
 
"אני מבקש לצטט את תגובות חלק מבעלי המשרדים" אומר סודאי::  " לא, אל תקשיב לכל השטויות שמפיץ האיגוד, לא יהיה כל שינוי.  הכל ממשיך כרגיל. מה שהם רוצים מנוגד לחוק".

כנסת ישראל היא הקובעת 
"חברים" פונה סודאי למשתתפי יום העיון, "אני מקווה שכולכם  יודעים את האמת.
הגוף המחוקק במדינת ישראל הוא כנסת ישראל, וזו, ממש בקרוב, תסתום את הגולל אחת ולתמיד, על התוהו ובוהו המשתולל כאן בשנים האחרונות. לא ניתן שהדבר הזה יתמסמס שוב" אומר סודאי בנחישות.  "הפעם,אנחנו גם יודעים ומאמינים כי השר גם יחתום, בהתאם להבטחתו כשעמד כאן על הבמה, לפני שנה, והצהיר בפני כולנו. וכן אני מאמין לו.  אני מאמין כי הוא תומך בנו ובעבודתנו החשובה והוא יעשה הכל, כפי שהבטיח, כדי לסיים את הסיפור הזה".

...וגם בית המשפט העליון אמר את דברו 
זאת ועוד, מוסיף סודאי: "גם בית המשפט העליון אמר לאחרונה את דברו : בית המשפט פסק כי על משרד התחבורה להגיש את נוסח התקנות הסופי לוועדת הכלכלה עד לסוף החודש !"
"כן כן , שעון החול הולך ואוזל" מוסיף סודאי בלהט ומציין כי   עד סוף החודש לכל המאוחר, יונחו התקנות החדשות על שולחן וועדת הכלכלה "ואנו מצפים בכיליון עיניים לדיונים שיתחדשו ממש בקרוב".

חשוב לציין, כי זהו אחד ההישגים שהנהלת האיגוד הגיעה אליו בזכות הערעור שהגישה לבית המשפט העליון.

בקרוב - פרידה של המשרדים העצמאיים ממישרות מלאות אותם הם מחזיקים 
סודאי מעריך כי בעלי המשרדים מבינים כי בקרוב ייאלצו להיפרד מכל המשרות המלאות שבהם הם מחזיקים (רק משום שלאף אחד לא היה את הכח לעצור אותם בזמן).
וכן, אומר סודאי בצער: "כאשר מישהו מציב עובדה בשטח לאורך זמן, קצת קשה, אפילו לבית המשפט, לקום ולזרוק אותו משם.  גם אם הוא מאד רוצה ומאמין בכך.
"זו פחות או יותר תמצית העלילה שאותה אנו חווים כבר שנים ארוכות.  ארוכות מדי" אומר סודאי בצער.
 
"מה הפלא שמרבית בעלי המשרדים - שאף פעם לא שבעים -  נמצאים היום בהיסטריה ?" תוהה סודאי ומוסיף: "חלקם - משמיצים ומפזרים דברי הסתה ושקר מעל כל במה רעועה....מתנפלים על כל משרה פנויה בכוחניות ובדורסנות חסרת תקדים" ... המשיכו בהרגלכם המגונה.  ממילא תאלצו להיפרד מהכל ממש בקרוב, אז הפסקנו להתרגש.

חלק מהמשרדים העצמאיים פועל כשורה
"ההגינות מחייבת אותי לאמר" אומר סודאי ומוסיף: "כשאני מדבר על בעלי המשרדים,  אני מדבר על חלק נכבד אך לא על כולם. יש יוצאים מן הכלל,  ומי שהדברים נכונים לגביו  - מבין ויודע.  וגם אתם יודעים".

העזרו בשרותי האיגוד 
"חשוב שכולכם תדעו" מדגיש סודאי בנימת ניצחון קלה: "כל מי שמועסק כיום באמצעות המשרדים ושאר גורמי חוץ, ומנסה כבר היום לעבור את תהליך ההעברה להעסקה ישירה, עושה זאת ביתר קלות - לשם כך יש לו את האיגוד".
 
סודאי פונה לבאי הכנס ומציע להם להעזר בשרותי האיגוד שהוכחו פעמים רבות כמועילים: "פנו אלינו ונסביר לכם כיצד לבצע את פעולת ההעברה בהצלחה. כידוע לכם, יש לנו יועץ משפטי מצויין - עו"ד ניסים עזרן.  אני אומר לכם באחריות מלאה, האיש יודע את העבודה – ועל כך יעידו החברים שזכו...פנו אלינו ואם צריך, נקשר אותו עם בעל החברה בה אתם עובדים, או יועצה המשפטי , כדי שאף אחד לא יצליח למנוע מכם את הזכות החשובה, באמצעות כזבים ומניפולציות בזויות.
לשם כך יש לכם איגוד חזק -  שלא מוותר וילחם ככל יכולתו, כדי שכולם תעבדו בסופו של דבר, לפי החוק".  

תקנון האיגוד מחייב את כולם
מסוגיית ההעסקה הישירה, סודאי עושה מעבר חד לנושא חשוב אחר : תקנון האיגוד.
סודאי  מבקש לחדד את משמעותו של התקנון ואומר: "למי שלא יודע, תקנון האיגוד מחייב את כל חבריו.
גם החלטות העמותה, שמטרתן לשמור על זכויותיכם ומעמדכם המקצועי והסוציאלי מחייבות את כל חברי האיגוד".
 
סודאי מדגיש בנחישות: "כל חבר שיפעל ויחתור תחת ההחלטות שנקבעו והוראות התקנון  - ולא משנה מי הוא - אם באמצעות פרסומים בעיתונים, ואם ברשתות חברתיות  או בפורומים אלה ואחרים – אנו נפעל בכל דרך חוקית על מנת להוציאו מן האיגוד.
אין זה משנה אם הפעילות נובעת מתוך בורות או מתוך אינטרס אישי צר. על כולנו לפעול בהתאם לתקנון. כך היה וכך יהיה".
 
"יש לכם שאלה?  משהו בתקנון אינו ברור לכם?  פנו אלינו בצינורות המקובלים ונשיב לכם בהרחבה ובסבלנו" אומר סודאי ומזהיר: "אל תמהרו ללחוץ על המקשים במקלדת לפני שביררתם לעומק את העובדות, למרות שזה מאד מפתה לעיתים.
אל תסתכנו בהוצאת דיבה ואל תסתבכו לשווא . זכרו - "החיפזון מן השטן". 
ולסיום עניין זה מבקש סודאי: גלו אחריות והיו נאמנים למי שעובדים ונאבקים על זכויותיכם ללא הרף, בהתנדבות מלאה !  24/7.

נסיונות לפגיעה בפעולות האיגוד 
במשך שנים האיגוד נאבק על מנת להביא את השינוי המיוחל, לתקן את העוול שנגרם לקציני הבטיחות.  לכולם!
"אנו משקיעים זמן ומשאבים אינסופיים" אומר סודאי ומוסיף בתקיפות:  "לא נאפשר לאף גורם לפגוע או לחבל בהישגנו החשובים, בוודאי לא בישורת האחרונה.
נפעל ביד קשה כנגד כל המבקשים לכלותינו".

"כולכם הייתם עדים לאחרונה למקרה נועם קום, שבחר לא להתייצב לשימוע ולא להתמודד עם הדברים, והתפטר מהאיגוד ומתפקידו רב השנים כיו"ר ועדת הביקורת" אומר סודאי ומוסיף בצער:  "אני מניח שקראתם היטב על שאיפותיו - שחלקן עמדו בסתירה מוחלטת להישגנו ויעדינו החשובים. שאיפות שאם חלילה היו מתממשות, רבים מאתנו לראייתי היו נפגעים, שלא לומר מפוטרים.
אני גם למד, כי הוא הבין את טעותו הגדולה ועושה ככל יכולתו על מנת להעביר בימים אלה מסרים מרוככים.  מרוככים, אך לא מספקים מבחינתנו,  כאלה, שלראייתנו יש בהם עדיין פוטנציאל פוגעני. אנו מבטיחים, כי נעשה ככל יכולתנו, שאלה לא יאושרו על ידי הגורמים הרלוונטיים". מסכם סודאי בעניין נועם קום.
 
סודאי מבקש להוסיף בעניין נסיונות הפגיעה באיגוד כי: "כשאני מדבר על פגיעה בפעילות האיגוד, זה כולל גם את אלה, המעזים לקיים יום השתלמות בדיוק במועד של יום העיון של האיגוד שבו הם חברים, המייצג יום יום את ענייניהם.
אינני יודע אם מדובר בטיפשות או סתם בחוצפה ועזות מצח, אך אני מבטיח גם את זאת לברר בהקדם".
 
הבעת אמון באיגוד - עליה במספר החברים באיגוד
ולעניין משמח יותר - סודאי מודיע בהנאה וסיפוק: "אני שמח לבשר לכם כי מספר החברים באיגוד עולה בהתמדה, גדל משמעותית והגיע לשיא של כל הזמנים.
אין ספק כי מדובר בהבעת האמון הגדולה והמרגשת ביותר שארגון מקצועי יכול לקבל מחבריו הנאמנים.
אני מודה לכל אחד ואחת מכם על התמיכה הבלתי מסויגת באיגוד, בהנהלה  ובי. בהזדמנות זו מבקש סודאי להדגיש כי: "כל שקל שמושקע על ידיכם, איננו לשווא. כל הכספים, ללא יוצא מן הכלל, מושקעים בכם חזרה, בקידום מעמדכם המקצועי ובפרנסתכם הנוכחית והעתידית".
 
מעבר לפעולות המתבצעות מול הגופים החיצוניים ומערכות השלטון, סודאי מדבר גם על השירות הטוב והיעיל שרבים מחברי האיגוד זוכים  לקבל מהאיגוד באופן אישי ונקודתי, בכל שאלה, וכמעט בכל בעיה הקשורה לתפקידם.
למרות השרות הטוב והיעיל, סודאי מודע לכך שיש עוד מה לעשות וכדבריו: "עדיין איננו יכולים לנוח על זרי הדפנה".
 

הפתעה נעימה ומרגשת הכין יו"ר האיגוד, שמעון סודאי למזכירת האיגוד הנאמנה והמסורה, צביה שולמן. נוכח כל באי הכנס, זימן סודאי את צביה לבמה ובמילים חמות  ונרגשות הביע את תודתו והערכתו לעבודתה המסורה ועזרתה הרבה בקידום יעדי ההנהלה. בנוסף זקף סודאי לזכותה של צביה את השרות היעיל והנעים ממנו נהנים חברי האיגוד בפניותיהם למשרדי האיגוד. מחיאות הכפיים של באי הכנס הוכיחו לאשורם את דבריו של סודאי.


איגוד קציני הבטיחות - האיגוד היציג של קציני הבטיחות"  
"חברים", פונה סודאי לבאי הכנס: "זיכרו כי יש לכם רק איגוד אחד. האיגוד היציג והמקצועי,  הדואג לכל קציני הבטיחות באשר הם, גם לאלה הנאלצים היום לעבוד תחת חסותם של בעלי המשרדים.  
איגוד קציני בטיחות, הוא ארגון רציני, שאינו מזגזג ואינו משנה את דעותיו המוצקות והצודקות חדשות לבקרים.
איגוד קציני בטיחות מייצג את רצון חבריו ולא את רצונם הפרטי של בעלי אינטרסים למיניהם".
סודאי מאתגר את באי הכנס ושואל: "האם אתם רוצים להתפרנס בכבוד ולהבטיח את עתידכם ?
או שאולי אתם מעדיפים להשקיע את כספכם באלו המייצגים בימים אלה כוונות מסוכנות ופוגעניות כנגד חבריהם..? הבחירה  - רק בידיכם".
 
סודאי מבקש להבהיר: "לא, אינני מתכוון למשרדים העצמאיים. עליהם כבר דובר וסופר די והותר.
אני מניח שרבים מכם היושבים פה באולם, מבינים על מה אני מדבר. ועל כן אעצור כאן".
 
תשלום דמי החבר  
סודאי מבקש להזכיר לחברים כי הנה מתחילה שנה אזרחית חדשה, וכדי להצליח להגשים את מטרות האיגוד החשובות עד סופן, קיים צורך עליון להמשך התמיכה של החברים, ללא יוצא מן הכלל.
"אל תמתינו לחודש אפריל" מקש סודאי ומוסיף: "הסדירו  את דמי החבר לשנה החדשה כבר מחר בבוקר.  השנה, נחוץ לנו הדבר יותר מאי פעם.
הדיונים בוועדות הכלכלה עוד לפנינו וייצוגנו בכבוד דורש הוצאות כספיות לא מבוטלות.
גם דיוני בית המשפט העליון, שטרם הגיעו לסיומם כרוכים, מן הראוי לציין , בהשקעה כספית לא מועטה.  עזרו לנו לעזור לכם ולממש את כל היעדים".
 
"אני יכול לסכם ולומר שהגענו  ל"מאני טיים" – תרתי משמע". מסיים סודאי דבריו בעניין זה.

השתתפות אינטנסיבית בוועדות הכנסת ופורומים מקצועיים 
סודאי מבקש לעדכן בקצרה את הנושאים החשובים שבהם הנהלת האיגוד בראשותו הייתה מעורבת השנה באופן פעיל ומעמיק :
 
סודאי מציין בגאווה כי לאיגוד היום יש חלק חשוב ודומיננטי בהחלטות המקצועיות  בנושאי תעבורה ובטיחות, המתקבלות בוועדות הכנסת - לצד משרד התחבורה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.
"אנו שותפים בכירים" אומר סודאי "לתיקונים משמעותיים, המשפיעים היום על אופן הפעילות בחברות ובמפעלים, בכל הסקטורים והענפים.
הודות לניסיון ולידע הרב, שנצבר שנים רבות באיגוד, כמו גם בקרב מייצגיו, דעתנו המקצועית נדרשת ומוערכת.

 
"בשנה החולפת, השתתפנו בדיונים רבים ומגוונים, בהם: תקנה 273, תקנות ריתום מטענים והנהג המקצועי, בהם לקחו חלק חברי ההנהלה והמועצה – אייל הדר, עודד שאולוף , ארנון לוי ואנוכי.
בהמשך נכחנו ספי ואני, בדיוני הכנסת העוסקים בחוק רישוי רכב, השימוע הציבורי בנושא המאבק בתאונות הדרכים , תיקון תקנת המידע התעבורתי, עליו ירחיב במושב השני - עו"ד רוני פאלוך,  תקנה 364 בנושא מערכות בטיחות ברכב כבד, לאחרונה נכח ספי גם בתיקון לחוק המוסיף את חובת ההתקנה של מערכת למניעת שכחת ילדים ברכב, כולל השתתפותו בוועדת המדע העוסקת בשימוש באמצעים טכנולוגיים לצורך הצלת חיים.. לדיון הצטרף יובל בונה חבר המועצה .  בעניין זה יש לשבח ולהזכיר גם את קצין הבטיחות הראשי של חברת דן וחברת משדן  החבר מוטי אלמוג המתמחה בהסעת המונים והסעת תלמידים.
ספי , עודד, וחבר האיגוד גדי בן נאים, פעילים בימים אלה גם בוועדה מיוחדת היושבת על המדוכה בכל הקשור לתחום המשא הכבד והאוטובוסים, שכידוע צריכים לעבור שינוי מהותי על מנת להצליח לבלום את הקטל המתגבר בדרכים. כל הקשור לנושא הנהג המקצועי – חייב לעבור רפורמה רצינית, ואנו, כהרגלנו נתרום את ניסיוננו".
 
מועדי השתלמות ב-2017
סודאי מבקש לעדכןלעדכן על מועדי ימי ההשתלמות הארציים בשפיים – בשנת 2017   :
 
4  באפריל,
12 בספטמבר
ו -  26 בדצמבר.
 
"כפי שאתם מבינים" אומר סודאי, "ביטלנו את כנס יוני,  עליית המחירים שחלה השנה, חייבה אותנו להתאים את עצמנו למצב החדש. לא רצינו להכביד ולהעלות מחירים, ועל כן נאלצנו במחיר הקיים להוריד כנס אחד. ביטלנו את הכנס שבדרך קבע מתקיים בתקופה בה מקיים משרד התחבורה את המפגשים הסקטוריאליים בבית דגן.  דבר שיוצר התנגשות. אני יכול רק לומר שבמקום הכנס שבוטל, שנקיים יום עיון נוסף, לא בשפיים, אך פורה וחשוב לא פחות. ניידע אתכם על כך במהלך השנה".
 
לסיום:
תפקידו של מנהיג לקחת אתכם למקום שלא הייתם בו !
 
"רק אתם חברים תקבעו כיצד ייתפס תפקידו של קצין הבטיחות בעיני הציבור" מסכם סודאי את דבריו.  
"ככל שתכבדו את הסמכות החשובה שניתנה בידיכם, ככל שתקפידו על הכללים וההנחיות, ככל שתפעלו במקצועיות ובמסירות, כך מעמדכם יתחזק, וכך גם ההערכה לתפקידכם".

ובזה סיים סודאי את דבריו: "שימרו על הבטיחות כפי שראוי,  והיא תשמור עליכם". 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
   


   


  


 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
   חזור למעלה כל הזכויות שמורות לאיגוד קציני בטיחות מקצועיים בתעבורה   טל: 03-6390149   פקס: 03-6872214
 
לייבסיטי - בניית אתרים