סיוע למעסיקים באיוש קציני בטיחות  |  15% פחות הרוגים בשנת 2020 לעומת 2019. בשנת 2020 נהרגו 305 אנשים לעומת 355 אנשים בשנת 2019  |  היכנסו גם לדף הפייסבוק של האיגוד  |  חג עצמאות שמח לכל בית ישראל!  |  


             
_________
 

  

        
 
נוהל 6 - הבעת דעה של קצין בטיחות
דף הבית >> כתבות ומאמרים >> נוהל 6 - הבעת דעה של קצין בטיחות
11-10-11

מאת: דב קרדו - קצין בטיחות בתעבורה

קצין בטיחות בתעבורה – רוצה לתרום לבטיחות?  רוצה לגרום לנהגים שלך לנהוג ביתר זהירות והתחשבות?  רוצה לתרום לדימוי של האירגון בו אתה פועל?  רוצה לתרום למעמדך וכוחך?
 
הפעל בחוכמה את נוהל 6, וכל הדברים האלה יקרו!

"רואים אותי!"
יש דרך אחת בטוחה לגרום לנהגים לנהוג כחוק ולהתחשב באחרים – לנטוע בהם תחושה  ש"רואים אותם".  כל הזמן.
אחרת למה מפכ"ל המשטרה הנחה את כל רכבי המשטרה, באופן גורף, לנסוע עם קוז'אק כחול מהבהב, תמיד?  ולמה כל פעם מחדש מנסים ניידות קרטון בצידי הכביש, למה לעיתים תראה אינסוף ניידות לאורך כבישים עמוסים?

לעולם, נהג שמרגיש מקרוב את הסיכוי שיתפסו אותו, שיראו אותו מבצע עבירה, מוריד את הרגל מהגז, שומר מרחק, לא נדחף...

אבל כמו שכולם יודעים, למשטרה חסרות ניידות וחסרים שוטרים, וכדי ש"ירגישו" אותם ממש, הם עסוקים בלכידת עברייני מהירות בכביש איילון בלילה, בעצירת נהגים שלא ממש עצרו בעצור וכאלו עבירות שקל להוכיח, אבל לא בהכרח תורמות לבטיחות.
הפיתרון – מדבקות נוהל 6, עם מס' טלפון גדול וקליט, וטיפול נכון בתלונות.

ככה זה עובד:
אם תפעיל באירגון שלך את נוהל 6 כמו שצריך, תראה תוך שנה ירידה משמעותית בנזקים, עבירות קלות, תאונות ואולי אף סתם, בעלויות התפעול של צי הרכב.
שלא לדבר על העובדה המוכחת, שנהגים עם נטיות מסוכנות ממש, מקבלים מהר מאוד כמה תלונות, ואתה יכול לגשת למנהל המתאים להסביר ולהוכיח לו למה הנהג המסוים צריך לרדת מההגה – ומייד.

דברים אלו אני כותב לאחר שהפעלתי את נוהל 6 בשתי חברות בהן טיפלתי בבטיחות בתעבורה.  בראשונה עדיין לא היה "נוהל 6" – פשוט דאגתי שעל אחורי כל משאית של החברה יהיה שלט שמזמין את מי שמוצא לנכון ליצור איתי קשר (כשמס' הטלפון שלי גדול מאוד וברור).

מיד עם הדבקת השלטים, מעט הנהגים הבעייתיים הרימו קול זעקה והעלו מיני טענות למה זה ממש לא טוב שיהיו שלטים כאלה... בשעה שהנהגים הטובים פשוט לא התייחסו.
קל היה לאתר את היותר "פליליים" – אצלם מיד אי אפשר היה לקרא את מספר הטלפון – לכלוך, סיפרה חסרה, קטע תלוש...  לא שקוף?

רוב התלונות ענייניות!
במשך השנים לדעתי טיפלתי בכ- 70 תלונות.  בניגוד מוחלט לטענות, ממש מיעוט זניח היו תלונות קנטרניות.
כן היו מקרים בהם גם המתלונן פעל באופן לא חוקי או לא בטיחותי, ואפילו מקרים בהם רק המתלונן היה ה"לא בסדר". 
היות וכל פניה טופלה על ידי באופן מעמיק (תשאול המתלונן לגבי פרטי המצב, קריאה לנהג לבירור), אפילו במקרה בו המתלונן הוא זה ששגה, זו היתה הזדמנות מעולה לדון עם הנהג איך מתנהלים בבטיחות לצד אדם שלא ממש מיומן בנהיגה – ובהחלט יש כאלו.

בכל מקרה, הבירור עם הנהג מזמן אפשרות להתייחס בהרחבה למצבים בעייתיים בכביש, לתת לו הנחיות, להוציא ממנו אפשרויות להתנהגות שונה... רובם הגדול של אלו שהגיעו לבירור כזה היו קשובים להערות ובזה נגמר הסיפור.  לא הגיעו יותר תלונות לגביהם, בוודאי שלא על אותו נושא!.


הנהגים המועדים – צפים מהר למעלה!
לעומת זאת כאשר נהג מגיע לבירור וכולו צעקות והתנגדות, האשמה גורפת של המתלונן ואיומים מפורשים להגיע אליו (אין ולא תהיה לו אפשרות), ברור שאין לו טיפת מודעות להתנהגות שלו, שהנזק או התאונה הבאה בהם יהיה מעורב זה רק עניין של זמן. 
כל מה שנשאר זה להזהיר אותו, להבהיר לו שתלונה נוספת בדיוק על אותה התנהגות תדליק נורה אדומה גדולה לגביו, ולהמשיך לעקוב, מירב הסיכויים שהתלונה תגיע.

הציבור מעריך ומכבד!
כאמור אני מתרשם שהציבור הרחב מאוד מעריך חברות שהמכוניות שלהן מסומנות בבירור עם טלפון להתקשרות (עדיף מס' קליט מאוד) – המסר עובר מהר מאוד – החברה הזו רוצה שהנהגים שלה ינהגו כחוק ויתחשבו באחרים.  החברה הזו מטפלת בעבריינים שלה.  החברה הזו זמינה למתלוננים (בחלק מהמקרים זה מספיק כדי שמתלונן על עבירה קלה בוחר להניח לזה!)

כמו כן, אדוני קצין הבטיחות, כך אנשי הארגון יחיו כל הזמן "בצילך" – יודעים שצריכים להיזהר בכבודך, יודעים שאם יפעלו שלא כחוק או שלא בהתחשבות (ביטוי עדין לבריונות כביש...), הם ייקראו לסדר, על ידך, ובמקרים כבדים יגיעו גם למנכ"ל.
גם המנהלים ילמדו מהר שהפעלה עקבית של הנוהל מורידה  נזקים ותאונות ולכן תורמת מאוד לטובת הארגון.

המדבקה – על כל מכוניות הארגון!
אני מאמין שכל מכוניות החברה אמורות לשאת את השילוט, כאשר על הרכב שלי אני מדביק אותו ראשון.  יש מנכלי"ם שמסרבים במפגיע, איתם אין מה לעשות, אבל בהחלט אפשר לנסות לשכנעם שמדובר בדוגמא אישית ממעלה ראשונה.

טיפול בגורם האנושי – בשביל זה אנחנו כאן.
שווה מאוד להקדיש לנושא תשומת לב וזמן – הנה בדיוק הנקודה בה קצין הבטיחות מטפל באמת בגורם האנושי, שהוא בעצם הגורם לתאונות דרכים, שהרי נהג טוב ומיומן יכול להוביל מטען כפול מהמורשה עם משאית לא תקינה מקרית שמונה לאילת בלי להוות שום סיכון (מדבר מנסיון אישי, אוי לאותה בושה...), ונהג חסר אחריות יכול לגרום לתאונה קשה מאוד עם משאית סופר מודרנית וריקה.

אכן לא קל יהיה לקצין בטיחות ששנים עושה ביקורות לרכבים, עונה לדרישות משתמשים רבים, מטפל ברכש, במוסכים ומה לא, לשים יותר דגש על העניין, אבל בינינו – רק בשביל זה אנחנו קיימים, למנוע תאונות, לא?

* הכתבה הינה מבחינת הבעת דעה של כותבה בלבד, האיגוד אינו אחראי לתוכנה.
 
 

     


   


  


 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
   חזור למעלה כל הזכויות שמורות לאיגוד קציני בטיחות מקצועיים בתעבורה   טל: 03-6390149   פקס: 03-6872214
 
לייבסיטי - בניית אתרים