סיוע למעסיקים באיוש קציני בטיחות  |  עלייה מדאיגה במספר ההרוגים בתאונות דרכים. 5% יותר הרוגים בתאונות דרכים בשנת 2019 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד  |  נוהל 14 (מידע תעבורתי על נהגים) כפי שהוא היום, הוא בעיקר עול ואינו עונה על הדרישות  |  משתדרגים - מעתה, איגוד קציני הבטיחות בתעבורה גם ב"פייסבוק"  |  362 הרוגים בשנת 2017, 4% פחות מאשר בשנת 2016  |  


             
_________
 


        
 
התאמת מהירות הנסיעה לדרך - טיפים לכלל התנהגות
דף הבית >> כתבות ומאמרים >> התאמת מהירות הנסיעה לדרך - טיפים לכלל התנהגות
על מהירות ומרחק והקשר ביניהם
מאת: ראם סמואל - מסלולים
אתה נוסע בכביש, איך אתה בוחר את מהירות נסיעתך?
לרוב מהירות הנסיעה מותאמת ל..רגש. "כך נראה לי בטוח". מהירות הנסיעה תקבע הרי בסופו של עניין אם תהיה תאונה או לא וכמובן, מה תהיה חומרת הפגיעה.
בואו נהיה ברורים, הכתבה הזו לא באה להטיף לנהיגה במהירות "זחילה" או להטיף בכלל. כל כוונתי היא להבהיר ולפרט מה הקשר בין מהירות למרחק ואיך ניתן לנהוג במהירות הנכונה למצב ולהוריד משמעותית את הסיכוי להיות מעורב בתאונה.
כשאנו נוסעים, בכל שטח שהוא, כביש עירוני, בינעירוני או מהיר, עלינו לבחון לאיזה מרחק לפני המכונית אנו יכולים לראות בבירור, המרחק אליו אנו יכולים לראות הוא המרחק בו אנו מסוגלים להגיב ביעילות.
כלומר: אם יקרה משהו בלתי צפוי, שיכריח אותנו להגיב או לעצור, נוכל להתייחס אליו רק אם ראינו אותו בזמן.
מכיוון שנוסחת מרחק העצירה (בכלל אצבע) היא: 1/10 המהירות "בריבוע", הרי שבכל נסיעה, כשאנו מסתכלים ורואים לאיזה מרחק יש לנו שדה ראייה, ניתן לחשב באופן מהיר את מהירות הנסיעה המתאימה (הבטוחה).
לדוגמה: אם אנו נוסעים בעקומה בה מרחק הראייה הוא כ 50 מטרים קדימה, יהיה נכון לנו לנסוע לכל היותר במהירות 70 קמ"ש.
ב 70 קמ"ש יהיה מרחק העצירה שלנו 1/10X70 בריבוע => 49 מטרים, ולכן העובדה כי אנו יכולים לראות 50 מטרים לפני המכונית תוודא כי אנו יכולים להגיב לכל התרחשות העלולה  לקרות.
בכל מהירות ניתן לחשב בקלות יחסית את המרחק שעובר הרכב בכל שנייה, ומתוך כך גם את המרחק שיעבור הרכב בזמן שלוקח לנו להגיב.
כלל אצבע שמיש ביותר, היוצא מהנחה כי הממוצע של זמן התגובה, אם אין אנו עסוקים בסלולארי, בשיחה ערה וכד', יהיה כשנייה או מעט יותר מזה.
לכן, אם אנו רוצים לחשב את מרחק התגובה, כלומר: את המרחק שתעבור המכונית בזמן שייקח לנו להגיב לכל מה שעשוי לקרות בדרך, ניתן לחשב בכלל האצבע הבא:
מרחק התגובה = 1/10 מהירות הרכב X 3.
לדוגמה: במהירות של 70 קמ"ש, מרחק התגובה שלנו יהיה כ- 21 מטרים.
לפי נוסחה זו ניתן להבין כי מרחק המינימאלי בו יהיה עלינו לנסוע בעקבות רכב אחר יהיה לפחות 1/10 המהירות X 3.
אלא שהדבר נכון כאשר  לא לוקחים בחשבון גורמים נוספים בדרך, המשפיעים גם הם על האפשרות של תאונה, כגון: הרכב שנוסע מאחור.
לכן המרחק הנכון לשמירה מהרכב לפני יהיה כפול מהכתוב מעלה (כ 40 מטרים ב 70 קמ"ש) כך שלא אהיה תלוי במהירות תגובתו של הנוסע אחרי או במרחק שהוא שמר ממני.
נשמע מסובך? כלל לא,
השורה התחתונה של כל הנ"ל היא כי בעזרת החישוב הפשוט של מרחק התגובה שלנו, ניתן לבחור את המהירות והמרחק המתאימים לנו כשאנו נוסעים בעקבות רכב אחר.
לסיכום: כשאתם נוסעים הסתכלו על שדה הראייה שלכם, בחנו את המרחק אליו אתם רואים ומסוגלים להגיב וחשבו את מהירות נסיעתכם בהתאם.
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
 

 

 
 


  

 
 


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
   חזור למעלה כל הזכויות שמורות לאיגוד קציני בטיחות מקצועיים בתעבורה   טל: 03-6390149   פקס: 03-6872214
 
לייבסיטי - בניית אתרים