סיוע למעסיקים באיוש קציני בטיחות  |  איגוד קציני הבטיחות בתעבורה מברך את השרה מרב מיכאלי ומאחל לה הצלחה בתפקידה החדש כשרת התחבורה  |  הצעה לספקים המעוניינים להציג מוצריהם ו/או שרותיהם בפני ציבור קציני הבטיחות  |  היכנסו גם לדף הפייסבוק של האיגוד  |               
_________
 

  

        
 
תאונה מחרידה - 8 בני משפחה נהרגו בהדרדרות רכבם כתוצאה מבלמים שחוקים
דף הבית >> ארכיוני האתר >> ארכיון (המשך 4) >> תאונה מחרידה - 8 בני משפחה נהרגו בהדרדרות רכבם כתוצאה מבלמים שחוקים
22-5-12
תאונה קטלנית בשידור חי - האב שחש כי הבלמים במכוניתו מסוג מיצובישי גרנדיס  אינם מצייתים לו, התקשר למוקד 100 וסיפר אחוז בהלה כי איבד את הבלמים וביקש עזרה דחופה. נשלחה ניידת משטרה למקום אותו ציין  אך התאונה התרחשה עוד לפני שהניידת הספיקה להגיע. התאונה התרחשה תוך כדי דיבור עם המוקד וקולות השבר של האנשים במכונית  נשמעו היטב בשיחה שנקטעה עם התרסקות המכונית.

מבדיקה ראשונית שעשתה המישטרה עולה כי רפידות הבלמים כמו גם הדיסקים, היו שחוקים לחלוטין. זאת ועוד, מסתבר כי הרכב "עבר" טסט שנתי זמן קצר לפני התרחשות התאונה.

התאונה ארעה בכביש היורד מפוריה לכיוון העיר טבריה. ביתה של המשפחה נמצא בישוב בר- יוחי בסמוך להר מירון.

כל שנותר ממשפחה שלמה של תשע נפשות זאת ילדה אחת אומללה שנפצעה באורח בינוני עם  טראומה קשה שתלווה אותה למשך כל ימי חייה.


בעקבות התאונה הקטלנית בצפון
מנכ"ל משרד התחבורה מינה צוות מיוחד שיבדוק את תחזוקת המכונית שהתהפכה סמוך לטבריה
הצוות המקצועי התבקש להגיש את מסקנותיו למנכ"ל המשרד בתוך 24 שעות
 
מנכ"ל משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, עוזי יצחקי מינה הבוקר (יום שלישי) צוות מיוחד שיבדוק מיידית את אופן התחזוקה של מכונית המיני- ואן שהתהפכה היום לפנות בוקר, סמוך לגן מצפור, בדרך לטבריה וקיפחה את חייהם של שמונה בני אדם.
 
מנכ"ל המשרד הורה לצוות המקצועי לבצע בדיקה מיידית ומעמיקה של תחזוקת הרכב ועברו התעבורתי של הנהג. הבדיקה תבחן בין השאר את מועד ביצוע מבחן הרישוי השנתי לרכב (טסט) וכן את מכון הרישוי שביצע את המבחן האחרון.
 
הצוות שכבר החל את עבודתו, יבחן את אופן ביצוע מבחן הרישוי השנתי לרכב (טסט) במכון הרישוי וכן את ההיסטוריה של המכונית, הכוללת בין השאר טיפולים תקופתיים וביצוע תיקונים במוסכים.
 
בנוסף לכך הצוות יבדוק גם את עברו התעבורתי של נהג הרכב והאם נזקפו לחובתו עבירות תעבורה או נקודות חובה.
 
בצוות חברים מנהל תחום שירותי תחזוקה באגף הרכב, אינג' אלכס בוגטיקוב, מנהל אגף רישוי נהגים ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים, מאיר אלרם ומנהל מחוז רישוי חיפה והצפון באגף הרישוי, צביקה גנון. הצוות התבקש להגיש את המלצותיו למנכ"ל המשרד בתוך 24 שעות.

_________________________________________________________

מדריך לנהג: מה לעשות כאשר מגלים כי יש כשל במערכת הבלמים, ואיך לשמור על תקינותם
ברכבים אשר היו מעורבים בתאונה עקב ליקוי במערכת ההיגוי או הבלימה – נמצא קשר ישיר להיעדר תחזוקה נכונה
 
בהמשך לתאונת הדרכים הקטלנית בצפון, בה נהרגו שמונה בני משפחה אחת, ככל הנראה בעקבות כשל בבלמי הרכב, ריכזנו עבורכם כללי בסיס לתקינות הרכב, לצד נהיגה נכונה על פי חוק – כללים המהווים ערובה לנסיעה בטוחה שאינה מסכנת את יושבי הרכב וכלל משתמשי הדרך

ניסיון העבר בחקירת תאונות דרכים, מלמד אותנו שברכבים אשר היו מעורבים בתאונה עקב ליקוי במערכת ההיגוי או הבלימה – נמצא קשר ישיר להיעדר תחזוקה נכונה ונדרשת של הרכב, לרבות טיפולים סדורים במוסך, ובמקרים מסוימים, אף היעדר מבחן רישוי שנתי (טסט( .

במידה ובעת נהיגה הבחנתם בכשל במערכת הבלמים:
יש להפעיל את איתות החירום ולהשתלב בזהירות לעבר השול הימני, תוך בלימה ידנית באמצעות הורדת הילוכים בהדרגה ושימוש בבלם היד לפי הצורך.
 
 סימנים מקדימים לבעיית בלמים, יכולה לקבל ביטוי במספר אופנים

במידה ובעת לחיצה על דוושת הבלמים ישנם רעשים או רעידות  - חובה לגשת מיידית למוסך 

במידה ודוושת הבלם נמוכה מהרגיל  - חובה לגשת מיידית למוסך 

נורת אזהרה בלוח השעונים הנדלקת עקב בקרת חיישנים – מיד לפנות למוסך לאיתור הבעיה.

נזילות מתחת לרכב וריח של שמן שרוף  - יתכן ומקורה בצינור של מערכת הבלימה ויש לתקנה מיידית.   

תנועת כלי רכב בכביש שאינם תקינים מוכרת לנו, ולכן הוכשרו באגף התנועה למעלה מ- 500 סיירים בוחנים שתפקידם במסגרת פעילות אכיפה שגרתית, לאתר ולהוריד מהכביש רכבים מסוכנים שאינם תקינים ולראיה – בשנה האחרונה הושבתו והורדו מהכביש למעלה מ-30,000 כלי רכב בגין ליקויי בטיחות שונים.   

חשוב לזכור שישנם מספר מנגנוני פיקוח אחר רכבים לא תקינים הנעים בכביש באופן המסכן את כלל משתמשי הדרך, ובכלל זה:  

סיירים בוחנים של אגף התנועה המבצעים השבתה מיידית של רכבים הנעים בכביש עם ליקויים מכאניים, ובמקרים בהם רכב לא תקין עבר לאחרונה מבחן רישוי (טסט) "בהצלחה", הנושא מועבר למשרד התחבורה המזמנים לשימוע את מנהל מכון הרישוי המדובר.
 
מוסך מורשה מחויב על פי חוק לדווח למשרד התחבורה בדבר רכב לא תקין שבעליו סירב לתקן את הבלמים, זאת על אף שהתריע בפניו.

היחידה המרכזית של אגף התנועה מבצעת פעילות סמויה וממוקדת בסמוך למכוני רישוי, ובודקת רכבים חשודים שעברו זה עתה את מבחן הרישוי בשעה שישנם ליקויים ברורים

יחידת אתג"ר בלהב 433 של אגף החקירות והמודיעין מבצעת פעילות כנגד בעלי רכבים המתקנים בשטחים בניגוד לחוק ומחרימה את הרכבים לצד פתיחת תיק פלילי לנהג .
 
 
   


   


  


 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
   חזור למעלה כל הזכויות שמורות לאיגוד קציני בטיחות מקצועיים בתעבורה   טל: 03-6390149   פקס: 03-6872214
 
לייבסיטי - בניית אתרים